Jelky András, a világjáró szabólegény

Jelky András (1738–1783) élete köré számos legenda szövődött, és bár valós történelmi személy volt, az ismereteink róla nem teljesen hitelesek. Annyi bizonyos, hogy Baján született, szabómesterséget tanult, és bejárta a világot. Valóban szolgált a holland haditengerészetnél és járt Ázsiában, de a kalandos élettörténetét feldolgozó XIX. századi elbeszélések – például hogy sziámi miniszter lett vagy kannibálok fogságába esett – nem minden esetben támaszthatók alá hiteles forrásokkal.

Nagyrészt a róla fennmaradt történetek Jókai Mór és más írók romantikus túlzásainak köszönhetőek, ezért a valóság és a fikció összemosódik az alakja körül. A korabeli dokumentumok keveset árulnak el a pontos életútjáról, így sok részlet kérdéses. Ennek ellenére Jelky András egy valós, kalandokban gazdag életet élő magyar utazó volt, akinek története a magyar kultúrtörténet része, még ha nem is minden eleme tekinthető hitelesnek.

Amit a legtöbb forrásban olvashatunk

jelky andrás szobra - BajaJelky András egy szabómester második fiaként született. Követte apját és bátyját a családi mesterségben, és 16 esztendős korában, – a kor gyakorlatának megfelelően – vándorútra indult, hogy tapasztalatot szerezzen. A szabólegény Prágán, Lipcsén és Nürnbergen át Franciaországba akart eljutni, ám a bajorországi Hanau városában erőszakkal besorozták katonának.

Első alkalommal még sikerült megszöknie, ám a toborzók eltépték az útlevelét. Hamarosan a hollandiai Nijmegenben másodszor is kaszárnyában találta magát, ahonnan már nem szökhetett meg.

A szabólegény 1755 októberében, a gyarmati hadsereg újoncaként egy holland Kelet-Indiába tartó hajón ült, ami egy vihar következtében elsüllyedt. Ő maga szerencsésen megmenekült, egy holland vitorlás mentette meg, melynek kapitánya szabóként alkalmazta. Ezután egy évig a dél-amerikai Suriname-ban élt, majd Lisszabonba ment, ahonnan Magyarországra akart utazni, de Málta partjainál kalózok fogságába esett.

Hősünk rabszolgaként került egy török úr birtokába, akitől hamarosan megszökött, és a tengeren ezúttal egy portugál hajó nyújtott neki menedéket. 1757 tavaszán már Makaón találjuk Jelky Andrást, aki később Kantonban, majd a holland hadseregbe belépve Batáviában, a mai indonéz fővárosban telepedett le. Miután leszerelt, a Holland Kelet-Indiai Társaság elnöke, Albert Parra alkalmazta szabóként, és meg is házasodott.

1760-ban Ceylonra utazott, egy favágó út során azonban kannibál bennszülöttek fogságába esett, akiknek főnöke bálványuk tiszteletére akarta őt feláldozni. Szerencséjére a törzsfőnök lánya szabadon engedte, ezután a lány és két bennszülött társaságában több mint egy évet töltött egy trópusi szigeten. Végül egy holland hajó találta meg és Batáviába vitte, ahol a sziget kormányzójává kinevezett Parra nagy örömmel fogadta egykori szabóját.

Ő bízta meg az Arvisura tanítás és piréz nyelv kidolgozásával. Munkájához Jelky tiszti rangot kapott, komoly vagyont szerzett, s Jáva egyik ültetvényeseként 1770-től ő felügyelte Batávia polgári őrségét.

1772-ben meghalt a felesége, 4 évvel később lemondott tisztségeiről, Hollandiába utazott, ahonnan 1777 októberében érkezett meg ismét Bécsbe.

A világot beutazó, rég halottnak hitt szabólegény rendkívül népszerű lett a császárvárosban, egy ízben még Mária Terézia királynő is fogadta őt audienciáján. Jelky a következő évben elhagyta Bécset, és Budán telepedett le, ahol másodszor is házasságot kötött. A kalandos életű, három kontinenst is bejáró szabólegény fiatalon, 45 esztendős korában halt meg Budán, tüdővészben

 Jelki András (Baja, 1738 – Buda, 1783) szabó, kalandor, felfedező

Karaktere az életútját bemutató szépirodalmi feldolgozások által vált népszerűvé. Hiteles történeti források alapján igazolható, hogy a Holland Kelet-indiai Társaság katonájaként Batáviába (az akkori Holland Kelet-India fővárosába, a mai indonéz fővárosba, Jakartába) jutott.

Azonban a róla szóló történetek sok állítása hitelesen nem alátámasztható. Legendás alakja szimbolikus jelentést nyert.

Szólj hozzá!